XHTML to HTML przystosowany do XMLa. Różnice między HTMLem a XHTMLem:
- nacisk na style: usuwane są tagi i atrybuty które można z powodzeniem zastąpić stylami (no, może poza atrybutem align dla tabel)
- tagi są otwierane i zamykane w tej samej kolejności, czyli np. <b><i>test</b></i> jest niepoprawne, musi być <b><i>test</i></b>
- każdy tag musi być zamknięty, czyli zamykamy br, hr i li. Dla br i hr stosuje się skrócony zapis: <br /> i <hr />
- kod języków skryptowych / stylów powinien być objęty w <![CDATA[...]]> (większość przeglądarek tego nie obsługuje więc niestosowane)
- inne dołaczanie stylów (obsługa w przeglądarkach j.w.)
- informacja o kodowaniu w pierwszej linii pliku
Co do kursów to najlepiej zapoznać się po prostu ze specyfikacją:
http://www.w3.org/TR/xhtml1/
Polecam też kurs dołączony do programu Pajączek NxG 5.