Artykuł rozpoczęty przez:
Quba 22 Lis 2010, 15:44
Ostatnia zmiana:
Quba 13 Gru 2010, 14:54
Czytano 25716 razy.
[Edytuj] [Historia] [Dyskusja]
Spis treści:
Kategorie:
Quba 22 Lis 2010, 15:44
Ostatnia zmiana:
Quba 13 Gru 2010, 14:54
Czytano 25716 razy.
[Edytuj] [Historia] [Dyskusja]
Spis treści:
Kategorie:
Pisanie artykułów
1. Wprowadzenie
Witam. Chciałem zawrzeć tutaj krótki poradnik na temat tego, jak pisać artykuły, by te przeszły przez moderację, a co za tym idzie - by każdy z Was mógł sie przyczynić do rozwoju dokumentacji phpBB3. Jeśli ktoś zaznajamiał się wcześniej ze skryptem mediawiki - nie będzie miał tutaj większych problemów.
2. Kategorie
Teoretycznie możliwe jest dodanie do bazy tekstu, który nie jest przypisany do żadnej kategorii. W takim przypadku jednak będzie go można odnaleźć tylko i wyłącznie za pomocą wyszukiwarki. Zalecane jest jednak dodanie tekstu chociaż do jednej kategorii. Wystarczy w treści wpisu dodać linijkę o następującej składni:
Code:
[[Kategoria:Nazwa kategorii]]
Dodam, że kategorie mogą się znajdować wewnątrz innych kategorii. Jeśli dodamy we wpisie kategorię, która nie istnieje, zostanie ona automatycznie utworzona, by następnie móc ją edytować (np. dodając opis).
Rozdziały
Jak wiadomo, możliwy jest podział tekstów na rozdziały. Jest to bardzo ciekawa opcja, która sprawia, że nasze artykuły wyglądają bardzo estetycznie i możliwa jest przyjemna nawigacja po nich szczególnie wtedy, gdy ich objętość zacznie się zwiększać. Kolejne poziomy rozdziałów tworzymy w następujący sposób:
Code:
=Pierwsypoziom=
==Drugipoziom==
===Trzecipoziomjeden===
===Trzecipoziomdwa===
==Drugipoziom==
===Trzecipoziomjeden===
===Trzecipoziomdwa===
W momencie, gdy pojawią się więcej niż trzy rozdziały, po boku w menu uwidoczni się lista, pozwalająca na bardzo łatwą nawigację po owych rozdziałach.
3. Formatowanie tekstu
Możliwe jest oczywiście formatowanie tekstu. Do tego celu posłużą nam zwykłe znaczniki BBCode. Z ich składnią powinien być zaznajomiony każdy, kto używał forów dyskusyjnych w przeszłości.
4. Linkowanie pomiędzy artykułami
Linkowanie pomiędzy artykułami jest oczywiście możliwe i działa na takiej samej zasadzie jak w Wikipedii. Zatem teksty, które nie istnieją zostaną podświetlone na czerwono. Można stosować taki zabieg, by zasugerować utworzenie artykułu na jakiś konkretny temat. Oto przykład (artykuł o nazwie "drugi" oczywiście nie istnieje w naszej bazie):
Code:
link do tekstu [[drugi]]
link do [[drugi|drugiego]]
link do [[drugi]]ego tekstu
link do tekstu [[Modyfikacja]]
link do artykułu na temat [[Modyfikacja|Modyfikacji]]
link do [[Modyfikacja]]costam pozwalający na łatwą odmianę nazw artykułów
link do [[drugi|drugiego]]
link do [[drugi]]ego tekstu
link do tekstu [[Modyfikacja]]
link do artykułu na temat [[Modyfikacja|Modyfikacji]]
link do [[Modyfikacja]]costam pozwalający na łatwą odmianę nazw artykułów
Po sparsowaniu będzie to wyglądało w następujący sposób:
link do tekstu drugi
link do drugiego
link do drugiego tekstu
link do tekstu Modyfikacja
link do artykułu na temat Modyfikacji
link do Modyfikacjacostam pozwalający na łatwą odmianę nazw artykułów
W razie jakiś wątpliwości, zawsze można kliknąć w akcje edytuj i podejrzeć źródło artykułu, a co za tym idzie - zobaczyć jak konkretnie wygląda parsowanie tekstu.
5. Zasady moderacji
Istnieją 3 poziomy zezwoleń w naszej bazie wiedzy. Teksty napisane przez osoby należące do grupy redaktorów automatycznie się zatwierdzają (od razu można zobaczyć wyniki pracy). Teksty pisane przez osoby mające określoną ilość postów (powiedzmy 500) również będą automatycznie zatwierdzane, jednak zostaną oznaczone jako "do przejrzenia", by moderatorzy mogli sprawdzić, iż tekst nie narusza regulaminu oraz zasad formatowania tekstu. Pozostałe teksty pisane przez osoby bez rangi oraz odpowiedniej ilości postów oznaczone zostają jako "do zatwierdzenia". Następnie są przeglądane przez moderatorów oraz w przypadku braku przeciwwskazań - zatwierdzane. W przypadku drobnych niedociągnięć moderator lekko modyfikuje tekst, by ten mógł następnie zostać zatwierdzony.
6. Historia edycji artykułu
Każdy artykuł ma swoją historię, czyli kolejne kroki jakie przyczyniły się do tego, że wyświetlany jest on w aktualnej formie. Podejrzeć je można klikając w link o nazwie Historia przy konkretnym artykule. Następnie możemy posłużyć się konkretną wersją danego tekstu do stworzenia własnej, która następnie będzie mogła zostać poddana moderacji. Można również kliknąć w akcję "porównaj wybrane wersje", aby zobaczyć co uległo zmianie pomiędzy konkretnymi wersjami.
7. Strony dyskusji
Dla każdego artykułu istnieje możliwość utworzenia tzw. dyskusji. Jeśli dyskusja nie istnieje, to w menu artykuły link ten podświetlony jest na czerwono. Można ja oczywiście w każdej chwili utworzyć. Redagując dyskusję nie podajemy żadnych nazw kategorii, gdyż dyskusja automatycznie jest juz powiązana z konkretnym artykułem. Do czego ma służyć owa dyskusja? Jej celem jest zamieszczanie sugestii na temat kierunku rozwoju danego artykuły oraz możliwość zadawania pytań w razie jakiś wątpliwości.