Zacząć należy od rzeczy oczywistych. Otwieramy plik /styles/styl/template/overall_header.html i odnajdujemy:
Kod:
<meta name="keywords" content="" />
<meta name="description" content="" />
Uzupełniamy zatem te znaczniki swoim opisem strony (nie przesadźmy z ilością znaków!) i słowami kluczowymi (po przecinku, powiedzmy ze maksymalnie 10). Co prawda na tag keywords mało która wyszukiwarka kładzie nacisk, jednak warto go uzupełnić. Przejdźmy do tagu <title>. Domyślnie wygląda on tak:
Kod:
<title>{SITENAME} • <!-- IF S_IN_MCP -->{L_MCP} • <!-- ELSEIF S_IN_UCP -->{L_UCP} • <!-- ENDIF -->{PAGE_TITLE}</title>
Możemy zmienić {SITENAME} nazwą naszego forum, dorzucając do tego jeszcze parę słów kluczowych, pod którymi mamy zamiar podskoczyć w wynikach wyszukiwarek. Zmiany tej można dokona? także w panelu admina w sekcji 'Nazwa forum". Jeśli zdecydowaliśmy się na ten krok, to oczywiście tego miejsca w nagłówku nie ruszamy. Nadgorliwi podobne czynności mogą tez wykonać w pliku simple_header.html. Po tych czynnościach usuwamy oczywiście dany plik cache (czy to przez ftp, czy tez przez PA).
Domyślnie w phpBB3 mamy wykrywanie botów wyszukiwarek, tak więc żaden session killer nie będzie konieczny, gdyż mamy to już w standardzie.
Kolejną rzeczż, o której warto wspomnieć jest zamiana w viewtopic.php kodu:
Kod:
page_header($user->lang['VIEW_TOPIC'] .' - ' . $topic_data['topic_title']);
na:
Kod:
page_header($topic_data['topic_title']);
oraz w viewforum.php kodu:
Kod:
page_header($user->lang['VIEW_FORUM'] . ' - ' . $forum_data['forum_name']);
na:
Kod:
page_header($forum_data['forum_name']);
W ten sposób będziemy mieli więcej miejsca na trafniejszy tytuł strony w wynikach.
Jeśli ktoś posiada obsługę mod_rewrite i ma ochotę, może zainstalować
tę modyfikację.
Przepisuje ona adresy z viewforum.php?f=(id_forum) na nazwa-forum-f(id forum).html oraz viewtopic.php?t=(id_tematu)na nazwa-tematu-t(id tematu).html
Modyfikacja co prawda jeszcze w wersji dalekiej od finalnej, jednak?e po przeczytaniu tematu i naprawieniu drobniejszych błędów, w pełni funkcjonalna. Przykład użycia macie na
http://m-forum.plIdąc dalej wypadałoby także stworzyć sobie mapę forum (xml) i dodać ją w narzędziach webmastera google. Jak stworzyć taką mapę? Wystarczy użyć google - jest tam wiele tego typu generatorów.
Aktualizacja 21.11.2010 (btw. może warto zostawić ten post w formie artykułu, by każdy mógł dodać coś od siebie?)
-poprawiłem polskie znaki w pierwszym poście
Ciekawą alternatywą dla seo moda, oferujący przypisanie adresów url na bardziej SEO friendly jest tzw. phpBB seo, dostępne pod
tym linkiem. Jego największym plusem jest stosunkowo krótka instalacja i inteligentna zamiana linków. Dodatkową zaletą jest ogromna liczba opcji konfiguracji w panelu administratora.
linkme.pl ~ Darmowe pozycjonowanie w google Twojego forum
Wymiana plusami oraz Lubię to